Sütün yararları
• Sütün içindeki karbonhidrat yani enerji kaynağı da içindeki laktoz dediğimiz süt şekerinden gelir. Sütün yanında hiçbir besin maddesi tüketilmese bile sütün içindeki laktoz nedeni ile vücuda gerekli enerji sağlanır. Bazı insanlarda süt şekeri olan Laktoza karşı hassasiyet olabilir. Bu durumda kişi süt ve türevlerini yediğinde gaz ve şişkinlik problemleri yaşayabilir. Yaşanılan bu durumun genel sağlık üzerine negatif etkisi olmaz, sadece günlük yaşam konforunu azaltabilir. Bu durumda normal öğünlerde yenen yiyeceklere kimyon konulabilir veya laktozsuz sütler tercih edilebilir.

• Sütün aynı zamanda protein içeriği yüksek olduğu için süt şekeri olan Laktoz kan şekerini hızlı yükseltmez. Protein her zaman şekeri dengeler ve çabuk acıkmanın önüne geçer. Aynı zamanda süt proteini Enerj kaynağıdır. Kas dokusunu yaratır ve tedavi eder. Büyüme gelişmeyi süratlandirir.

• Sütün içindeki süt yağı da vücut ihtiyacı olan yağ asitlerinin alınması açısından önemlidir. Süt yağındaki fosfolipitler beyin ve sinir hücrelerinin oluşmasına yardım eder. Yiyeceklerin içindeki yağda çözünen vitaminler olan Vitamin A,D,E,K’nin vücut tarafından kullanımını sağlar. Süt hayvansal bir gıda olmasına rağmen kolesterol oranı düşüktür. 100 mlt sütte ortalama 12 gram kolesterol vardır. Sütün içindeki bu yağ asitleri mide boşalma zamanını uzatarak kişiyi daha uzun süre tok tutar. Acıkma hissini azaltır.

• Sütün en değerli mikroelementleri Kalsiyum ve fosfordur. Süt kalsiyumu kemiklerin gelişimi ve korunması için gereklidir. Aynı zamanda damar sağılığını iyileştirmede özellikle kötü kolesterolü azaltıp iyi kolesterolü arttırdığı biliniyor. Yine günlük yeteri kadar kalsiyum alımının metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeyi kolaylaştırır.

• Sütün içerdiği vitaminlere kısaca bir göz atarsak; Vitamin D: kemikleri korur. Vitamin B12: Sağlıklı kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularını onarır, güçlü bir bellek için gereklidir. Vitamin A: Bağışıklık sistemini iyileştirir. Cildi parlatır, görmeyi keskinleştirir. Riboflavin (B2): Yiyecekleri enerjiye çevirir, ağız çevresinde uçuk gelişimini önler. Niacin: Şeker ve yağ asitlerini metabolize eder.

• Sütün içinde çok değerli bir yağ asidi olan Konjuge Linoeik Asit (CLA) vardır. CLA’ nın, hastalıklara karşı direnci artırdığı ve başta bağırsak kanseri olmak üzere bir çok kansere karşı da koruyucu etkisi olduğu biliniyor. CLA’nın ayrıca doğal yağ yakıcı olduğu bir gerçek.